wmodr.pl

Konkurs dla młodych rolników

Unia Europejska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu młodych rolników. Dzięki różnorodnym programom i funduszom wdrażanym na przestrzeni lat, stwarzane są korzystne warunki m.in. dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z rolnictwem. Unia Europejska, świadoma wyzwań, przed którymi staje rolnictwo, wprowadza szereg inicjatyw mających na celu wsparcie młodych przedsiębiorczych rolników i zachęcenie ich do stosowania nowoczesnych technologii. Fundusze unijne odegrały kluczową rolę w transformacji rolnictwa. Dzięki nim rolnictwo stało się bardziej nowoczesne, konkurencyjne i zrównoważone.

W celu zaprezentowania najciekawszych innowacyjnych inwestycji w gospodarstwach rolnych prowadzonych w warmińsko-mazurskich wsiach oraz pokazania dobrych praktyk i efektów realizacji działań wspartych ze środków PROW 2014-2020 i/lub PS WPR 2023-2027. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolni­czego z siedzibą w Olsztynie zorganizował konkurs pt.: „Innowacyjne rozwiązania w gospodarstwie młodego rolnika z wykorzystaniem środków PROW 2014-2020 i/lub PS WPR 2023-2027”. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.  

Komisja powołana przez Dyrektora WMODR, w oparciu o regulamin, dokonała oceny formalnej zgłoszeń, wyłoniła najciekawsze do oceny na miejscu i wybrała 5 laureatów.

I miejsce Pan Paweł Górzyński - Lubawa, powiat iławski. Gospodarstwo rolne o powierzchni 10,45 ha, prowadzące produkcję mącznika młynarka na cele paszowe.

II miejsce Pan Adam Grzęda - Gąski, powiat olecki. Gospodarstwo o powierzchni 75 ha, prowadzące produkcję roślinną, m.in. bobik, rzepak, zboża.

III miejsce Pan Jakub Krysiuk - Wetyn, powiat kętrzyński. Gospodarstwo o powierzchni 30 ha, prowadzące produkcję roślinną. W gospodarstwie w parku maszynowym znajduje się nowoczesny sprzęt, w którym wprowadzona jest uniwersalna komunikacja ISOBUS.

Wyróżnienie Pan Sebastian Kowalski - Białczyn, powiat braniewski. Gospodarstwo o powierzchni 38 ha, prowadzące produkcję roślinną ekologiczną oraz korzystające z nowoczesnego sprzętu rolniczego do uprawy bezorkowej.

Wyróżnienie Pan Paweł Brzostek - Cis, powiat szczycieński. Gospodarstwo o powierzchni 48 ha, prowadzące produkcję roślinną i zwierzęcą o kierunku użytkowania mlecznym. W gospodarstwie znajduje się innowacyjny mikser do gnojowicy, który uniemożliwia jej rozwarstwianiu się, co pozwala w pełni wykorzystać pojemność zbiornika.

20 lat Polski w Unii Europejskiej to 20 lat rozwoju i postępu, którymi możemy się dziś cieszyć. Konkurs zorganizowany przez WMODR pokazuje ciekawe przedsięwzięcia zrealizowane dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych. Dobrze, że jesteśmy razem!

Opracowanie: Magdalena Stempka