DOBRZE, ŻE JESTEŚMY RAZEM
Pod takim hasłem, 7 września br., podczas Jubileuszowych XXX Jesiennych Targów Rolniczych agroWARMA2024, na lądowisku w Gryźlinach, odbyła się debata (panel dyskusyjny) „Dwie dekady Polski w Unii Europejskiej: Jak członkostwo Polski wpłynęło na rozwój rolnictwa?” .
Targi to doskonałe miejsce na taką dyskusję. Wystawcy, to przede wszystkim producenci maszyn i urządzeń rolniczych, hodowcy, przetwórcy, instytucje, szkoły. Zwiedzający to rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich i miast, czyli konsumenci, którzy są największymi biorcami polskiej żywności, wspieranej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
W debacie udział wzięli:
- Adam Nowak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Mateusz Cygan - Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
- Łukasz Bartkowski - Z-ca Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR
- Romuald Tański - Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej
- Katarzyna Malicka - Rolniczka, gmina Świątki
- Renata Marks Bielska - prof. dr hab. Wydział Nauk Ekonomicznych, UWM
Kluczowe pytania jakie postawiła w trzech odsłonach moderatorka debaty, Iwona Pacholska-dziennikarka:
1. Jakie korzyści dla rolników wynikają z 20-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej (UE}?
2. Jakie były największe trudności i wyzwania do pokonania i zakończyły się sukcesem?
3. Perspektywa na kolejną dekadę - jakie są najważniejsze wyzwania i oczekiwania oraz obawy?
Każdy panelista wypowiadał się w odniesieniu do swoich doświadczeń i wiedzy oraz zadań realizowanych i koordynowanych przez reprezentowaną instytucję, organizację, gospodarstwo rolne.
W wypowiedziach i dyskusji podkreślany był okres przedakcesyjny, który trwał od złożenia w 1994 roku wniosku Polski o członkostwo w Unii Europejskiej, do formalnego wstąpienia do UE 1 maja 2004 roku, po wcześniej przeprowadzonym referendum. Okres ten był bardzo ważny dla rolników i doradców, a także instytucji otoczenia rolniczego. Programy przedakcesyjne (SAPARD, ISPA i PHARE), pozwolił skutecznie zaktywizować i nauczyć korzystania z funduszy unijnych. Bardzo wielu rolników skorzystało z tych funduszy na modernizację i wyposażenie gospodarstw, dostosowując je do wymogów unijnych, co było również dużym sukcesem doradców .
Dość długo przeważały obawy nad korzyściami, co podkreślali paneliści. Testem i wyzwaniem dla rolników, agencji płatniczej i doradców były pierwsze wnioski o dopłaty bezpośrednie. Dalej są głównym mechanizmem skierowanym do gospodarstw rolnych, w ramach wspólnej polityki rolnej. Główne korzyści obok stabilizacji dochodów, to inwestycje w gospodarstwach i przetwórstwie rolno - spożywczym. 20 lat członkostwa, to również wzrost produkcji rolniczej i eksportu. Obecnie prawie 70% eksportu polskiej żywności jest na rynku UE. Obawy producentów rolnych, to duży wzrost cen ziemi, środków produkcji oraz maszyn i urządzeń rolniczych.
Perspektywa na kolejną dekadę, to w ocenie panelistów przede wszystkim:
- zachowanie europejskiego rolnictwa gwarantującego bezpieczeństwo żywnościowe,
- wsparcie budżetu WPR, ze środków na politykę klimatyczną,
- rozwój technologii 4.0, w tym chroniących glebę, wodę i środowisko,
- działania wspierające młodych rolników i opłacalność produkcji rolnej.
W debacie uczestniczyło ponad 140 osób, głównie zwiedzający i wystawcy Targów.
Targi agroWARMA2024 w dniach 7-8 września br. na lądowisku w Gryźlinach, były wielkim przekrojowym pokazem technologii i innowacji, rozwoju przemysłu wspierającego wszystkie branże w rolnictwie, a zarazem doskonałym polem do dyskusji i wymiany doświadczeń wystawców, rolników, nauki i doradców. „Dobrze, że byliśmy razem”.