wmodr.pl

WMODR >> Targi >> Relacje z targów >>

Relacja z agroWARMY 2023 "Naturalnie, o rolnictwie", 26-27.08.2023 r.

Organizowane przez Ośrodek, już od niemal 30 lat, targi i wystawy wpisały się na stałe w kalendarz najważniejszych imprez targowych organizowanych na Warmii i Mazurach. Wydarzenia te są postrzegane przez wielu wystawców jak i samych zwiedzających jako spotkania, na których „trzeba być”.

W tym roku Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie połączył wysiłek organizacji trzech wydarzeń: XXIX Jesiennych Targów Rolniczych „Wszystko dla rolnictwa”, Warmińsko-Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz V Forum Innowacji, w jednym miejscu i czasie, pod wspólną nazwą agroWARMA 2023.

Targi Rolnicze, od wielu lat stanowią doskonałą okazję do spotkań, wymiany poglądów, doświadczeń i zdobywania wiedzy z zakresu nowych technologii rolniczych wśród rolników i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Są również miejscem popularyzowania innowacji w rolnictwie oraz zdobywania inspiracji w podejmowaniu nowych wyzwań, w kreowaniu trendów służących poprawie warunków życia na terenach wiejskich oraz podnoszeniu konkurencyjności polskiego rolnictwa, poprzez bezpośredni kontakt wystawców, producentów i konsumentów.

W dniach 26-27 sierpnia 2023 r. na terenie lądowiska w Gryźlinach swoją bogatą ofertę zaprezentowało ponad 230 wystawców z całej polski, których stoiska zajęły rekordową powierzchnię - 8 tys. metrów kwadratowych. Dzięki sprzyjającej aurze, panującej w ostatni weekend wakacji, z szeroką ofertą wystawców zapoznało się ponad 40 tys. zwiedzających.

Na agroWARMA 2023 zaprezentowany został szeroki asortyment nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Można było dokonać zakupu krzewów ozdobnych i owocowych, a także kwiatów rabatowych i balkonowych oraz powszechnie nasadzanych krzewów i drzew iglastych. Nie zabrakło szerokiego wachlarza rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów zarówno użytkowych, jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe i wyroby z wikliny.

Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb – wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. W dbałości o bezpieczeństwo kupujących sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez sanepid czy też inspektora weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Odwiedzający stoisko WMODR mogli zapoznać się z systemem do szacowania szkód w rolnictwie przy użyciu dronów, które pozwalają na precyzyjne pomiary z dokładnością do kilku centymetrów. Najmłodsi zaś, mogli wcielić się w rolę gospodarzy i dzięki grze komputerowej wyjechać na pole ciągnikiem rolniczym, obsłużyć maszyny polowe i zarządzić produkcją żywności w wirtualnym gospodarstwie.

To niejedyne atrakcje jakie przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży! Na agroWARMA 2023 gościła Strefa Rozwoju będąca przede wszystkim warsztatami oraz interaktywnymi zabawami, których zamysłem było wprowadzenie dzieci i młodzieży w tajniki świata fauny i flory. Podczas targów można było nauczyć się budowy domków dla zapylaczy, wykonać naczynia gliniane, rozpoznawać smaki miodów oraz wziąć udział w warsztatach stolarskich, warsztatach wytwarzania sera z koziego mleka oraz lekcjach o różnych gatunkach motyli. Partnerzy Strefy Rozwoju dzielili się swoją wiedzą z zakresu druku 3D, odgadywania tropów w lesie oraz rozpoznawania rodzajów drewna, roślin i zapachów.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających Targi, były zwierzęta hodowlane prezentowane na Warmińsko-Mazurskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Swój bogaty dorobek hodowlany zaprezentowali na niej warmińsko-mazurscy hodowcy bydła mlecznego, mięsnego, koni i owiec.

Czas spędzony na Targach umilały występy artystyczne zespołów folklorystycznych. Na scenie gościliśmy Młodzieżową Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku, zespoły „Baby Ruśkie i Promile”, „Warnijsko Kapela”, „Mazurskie Babki”, „Łęgajnianie” oraz Adama Twardego.

Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce: Rękodzieło ludowe Roman Roszkowski za oryginalne rękodzieło tworzone z naturalnych materiałów jak czosnek i papryka, które zostały wytworzone we własnym gospodarstwie rolnym.

II miejsce – FRICKE maszyny rolnicze za bogatą ofertę wystawienniczą.

III miejsce – „Bio-vika” Przemysław Wypych za bogatą ofertę gastronomiczną oraz ciekawe kompozycje na ladach wystawienniczych.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie - Wydziałowi Nauk Ekonomicznych, Wydziałowi Nauki o Żywności, Wydziałowi Nauk Technicznych, Wydziałowi Rolnictwa i Leśnictwa oraz Wydziałowi Bioinżynierii Zwierząt.

Patronat honorowy nad agroWARMA 2023 objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka i Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

Partnerami agroWARMA 2023 byli: Krajowa Grupa Spożywcza, ALDO, Fundacja Edukacyjna Promyk Energii, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Powiat Olsztyński oraz Gmina Stawiguda.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wystawcom i odwiedzającym agroWARMA 2023 oraz zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Rekordowa ilość powierzchni wystawienniczej zagospodarowanej przez wystawców i ich liczna, obok osób odwiedzających targi, obecność świadczą o tym, że organizowane po raz drugi na Lądowisku w Gryźlinach wydarzenie okazało się sukcesem.

Opracowanie: Mirosław Fesnak